Klub Gazety Polskiej w Jastrzębiu-Zdroju

strefa wolnego słowa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Nadzwyczajny Zjazd Klubów Gazety Polskiej w Licheniu

Nadzwyczajny Zjazd Klubów Gazety Polskiej w Licheniu

Email Drukuj PDF

KGP w Jastrzębiu Zdroju wziął udział w Nadzwyczajnym Zjeździe Klubów GP, który odbył się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w dniach 4-6 października 2013 r. Cel zorganizowania tego zjazdu określony przez głównego organizatora Zenona Torza, przewodniczącego poznańskiego KGP, to: "chcemy porozmawiać o Polsce, o tym, co się teraz dzieje, jaka jest perspektywa rozwoju wydarzeń w naszym kraju w najbliższych miesiącach". W głównej mierze dotyczyło to omówienia aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczej w Polsce oraz roli Klubów GP przed zbliżającymi się wyborami do europarlamentu, samorządów terytorialnych i sejmu RP.

W zjeździe uczestniczyło 350 osób reprezentujących 148 klubów krajowych i 20 zagranicznych, m. in. z Nowego Jorku, Berlina, Monachium, Hamburga, Sztokholmu i Amsterdamu. Jastrzębski KGP reprezentowali Leszek Baran, Zbigniew Podmagórski, Waldemar Kapłon. Obrady prowadzili: Zenon Torz - przewodniczący KGP w Poznaniu "Gospodarz" zjazdu, Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny Gazety Polskiej, Ryszard Kapuściński - prezes Klubów GP.

W pierwszym dniu zjazdu gościem był prof. Andrzej Zybertowicz, który wygłosił wykład zatytułowany "Analiza sytuacji społeczno-politycznej w Polsce", w którym m.in. ocenił działalność Klubów GP. Na zjeździe możliwa była prezentacja poszczególnych klubów. W imieniu KGP w Jastrzębiu-Zdroju głos zabrał Leszek Baran, który przedstawił zebranym współpracę z różnymi środowiskami naszego miasta.

Sobotnim gościem zjazdu Klubów GP był minister Antonii Macierewicz, który w czasie swojego wystąpienia omówił obecną sytuację polityczną oraz przedstawił nowe fakty dotyczące katastrofy smoleńskiej. W godzinach wieczornych odbyły się panele dyskusyjne, w których w nawiązaniu do wcześniejszego naświetlenia aktualnej sytuacji politycznej w kraju m.in. omawiano i dyskutowano problemy i zadania dla Klubów GP oraz zasady współpracy klubów z partiami politycznymi i organizacjami społecznymi.

Uczestnicy zjazdu mieli również możliwość zwiedzenia całego kompleksu Bazyliki Licheńskiej oraz zorganizowanej w tamtejszym Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego w Sali Wystaw Czasowych okolicznościowej ekspozycji dot. Powstania Styczniowego. W części artystycznej wystąpił kabaret "Pętla Ósemka" oraz Paweł Piekarczyk.

W ramach kontaktów osobistych, mieliśmy również możliwość spotkania na zjeździe wielkiego przyjaciela naszego klubu - Panią Anię Ziębla - przewodniczącą Klubu GP w Elblągu oraz przedstawicieli Klubów z Gdańska i Gdyni. Ucieszyło nas również nawiązanie współpracy z Klubem Gazety Polskiej w Nowym Jorku, reprezentowanego przez jego przewodniczącego - Pana Jana Sporka. Jan Sporek prowadzi radio internetowe "nastrojklasyczny.com" emitowane w Polsce we wtorki o godz. 18.30. Nasza delegacja oddała również hołd ofiarom Katastrofy Smoleńskiej pod okolicznościową tablicą upamiętniającą to wydarzenie, znajdującą się przed kompleksem Bazyliki.

Nadzwyczajny Zjazd Klubów GP w Licheniu zakończyła niedzielna uroczysta Msza św. za Ojczyznę pod przewodnictwem o. Krzysztofa Biernata SAC, duszpasterza poznańskiego KGP, sprawowanej w koncelebrze z kustoszem Bazyliki Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym.

Więcej w zakładce "Zdjęcia"