Klub Gazety Polskiej w Jastrzębiu-Zdroju

strefa wolnego słowa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Warto przeczytać Powyborczy komentarz Klubu Gazety Polskiej Leszka Barana 2014/12/08

Powyborczy komentarz Klubu Gazety Polskiej Leszka Barana 2014/12/08

Email Drukuj PDF

Powyborczy komentarz Klubu Gazety Polskiej Leszka Barana

 

Już po wyborach, emocje powoli opadają ! Porażka, czy sukces ? Oto pytanie, które zadają sobie wyborcy głosujący na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Dziewięć mandatów zdobytych do Rady Miasta można by było uznać za sukces, gdyby nie druga tura wyborów na prezydenta miasta. Jak Państwo wiedzą skończyła się ona porażką kandydata popieranego przez PiS, urzędującego prezydenta Miasta Pana Mariana Janeckiego. Porażką tym bardziej bolesną ponieważ dotychczasowi koalicjanci w Radzie Miasta uzyskali łącznie 15 mandatów ! (Pis 9, Wspólnota 6), a obóz, który przejął władzę w Mieście uzyskał mandatów 8 (PO 5, SLD 3).

Tym którzy dzisiaj twierdzą, że PiS odniósł w tych wyborach zwycięstwo chciałem zadać jedno proste pytanie ! Czy chcielibyście mieć w Radzie Miasta 9 mandatów i być w opozycji, czy jak przegrana Platforma 5 mandatów i rządzić Miastem ?

Odpowiedź dla zdrowo myślącego wyborcy nasuwa się sama, jeżeli natomiast politycy jastrzębskiego Pisu uważają, że pierwsza wersja jest lepsza to niech natychmiast zakończą działalność polityczną !

Wyborcy prawicowi zadają sobie pytanie: Jak mogło do tego dojść ? Żeby na nie odpowiedzieć, trzeba cofnąć się do poprzednich wyborów samorządowych. Koalicja stworzona po tych wyborach tj. Wspólnota Samorządowa plus PiS miała 12 mandatów, każde ugrupowanie po 6. Prezydent Miasta powołał na swojego zastępcę również przedstawiciela Wspólnoty Samorządowej, przedstawiciel PiSu został przewodniczacym Rady Miasta, czyli PiS nie był reprezentowany w organie wykonawczym.

Niestety, nie wyciągnięto z tego żadnych wniosków ! PiS miał cztery lata na wyłonienie kandydata na prezydenta w wyborach w 2014 roku, niestety nie podjął nawet próby jego znalezienia ! Zwyciężyła strategia opracowana zapewne przez szefa struktur jastrzębskiego PiSu Pana Andrzeja Matusiaka. Lansowano projekt, który dotrwał do tegorocznych wyborów- czyli prezydentura dla Pana Mariana Janeckiego zastępstwo zaś dla Pana Andrzeja Matusiaka ? a który ostatecznie poniósł porażkę.

Oczywiście oficjalnie Pan Andrzej Matusiak nigdy nie został wskazany przez ustępującego prezydenta na swego zastępcę, ale każdy zdrowo myślący wyborca domyślał się, że chodzi właśnie o niego. Śmiem twierdzić, że gdyby zastępcą w razie wygranych wyborów przez Mariana Janeckiego był inny polityk PiS, Pan Marian Janecki na pewno by go wskazał. Nie zrobił tego bo doskonale zdawał sobie sprawę, że oficjalne zgłoszenie tej kandydatury nic mu nie pomoże, a nawet zaszkodzi.

I tu Pan Marian Janecki miał rację. Stwierdzenie to opieram na wynikach drugiej tury wyborów prezydenckich. Mimo oplakatowania całego miasta ze zdjęciem nowo wybranych Radnych z Prezydentem Janeckim wynik z pierwszej tury 1071 zwiększył się zaledwie o 143 głosy i osiągnął 1171 głosów. Wniosek z takiego wyniku jest tylko jeden.

Prawicowi wyborcy wyrazili stanowczy protest przeciwko wizji ? Prezydent Miasta Marian Janecki, Zastępca Andrzej Matusiak (wielu z nich zostało w domach) .

Osobista refleksja piszącego ten komentarz: Niestety sprawdziły się moje obawy (pisałem to w liście do Jana Pospieszalskiego, omawiałem ten temat na październikowym spotkaniu Klubu Gazety Polskiej), że nie wskazanie przez PiS kandydata na Prezydenta Miasta oraz osobiste ambicje polityczne szefa struktur jastrzębskiego PiSu doprowadzą do władzy koalicję PO-SLD. Piszę te słowa ze smutkiem ponieważ wyniki tych wyborów mogły być inne.

Na zakończenie chciałem podziękować wszystkim tym, którzy głosowali na kandydatów popieranych przez Klub Gazety Polskiej, mimo że żaden z nich nie zdobył mandatu, to oddane na nich głosy przyczyniły się do zdobycia przez PiS 3 mandatów w każdym okręgu wyborczym.

 

Leszek Baran