Klub Gazety Polskiej w Jastrzębiu-Zdroju

strefa wolnego słowa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home

Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości

Email Drukuj PDF

13 grudnia 2012 roku w Warszawie, o godzinie 18.00, na placu Trzech Krzyży (pod pomnikiem Wincentego Witosa) rozpocznie się Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości.

Na marsz ten wyjechali w dniu dzisiejszym członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej z Jastrzębia-Zdroju.

Współorganizator marszu Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny GP i Codziennej, zapowiedział, że kluby podczas marszu skupią się na wolności słowa w Polsce. Tak jak w stanie wojennym okazuje się, że dziś należy walczyć o elementarne standardy demokracji mówi Sakiewicz.

Jarosław Kaczyński w rozmowie o wolności z Joanną Lichocką, przeprowadzonej dla Gazety Polskiej, powiedział m.in. o powodach, dla których organizowany jest dzisiejszy marsz. Jest czymś naturalnym i oczywistym, że w demokratycznym kraju się demonstruje. 13 grudnia to ważna rocznica, ale także dobry moment, w którym można głośno powiedzieć o aktualnych sprawach. O tym, że mamy poważny problem z polską wolnością. Ci, którzy rządzą, najwyraźniej nie potrafią sobie radzić w kraju, gdzie jest wolność, i na różne sposoby starają się ją ograniczyć powiedział prezes PiS. Jest też problem z solidarnością społeczną. Symbolem tego jest tragiczny stan służby zdrowia, która powinna działać w oparciu o mechanizm solidaryzmu. Większość chorych bez publicznej służby zdrowia nie leczyłaby się, bo nie ma na to pieniędzy. Ale problem jest szerszy. Dotyczy też statusu pracownika i spraw pracowniczych, wielkiego osiągnięcia współczesnej cywilizacji, które w tej chwili w Polsce drastycznie się ogranicza. To jest także problem biedy, która znów zaczęła w Polsce dramatycznie rosnąć. Mamy również do czynienia z różnego rodzaju nierównościami pozamaterialnymi, które biją w ideę solidarności społecznej, a więc we wspólnotę równych mówił Jarosław Kaczyński.

Wśród członków Komitetu Honorowego marszu znajdują się m.in.: bp Antoni Dydycz, bp Ignacy Dec, bp Edward Frankowski, Jan Olszewski, Andrzej Gwiazda, Bogusław Nizieński, Zbigniew Romaszewski, Zofia Romaszewska, kpt. Zbigniew Sulatycki, Marek Jurek, Maciej Łopiński, prof. Piotr Gliński, prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak, prof. Janusz Kawecki, Tomasz Sakiewicz, Jan Pietrzak, prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Jan Żaryn, prof. Wojciech Polak i ks. Tadeusz Isakowicz--Zaleski.